Produkcja słodu

słódDzisiaj dużo moglibyśmy mówić o produkcji piwa, przecież oznacza ona bardzo wiele procesów, które odbywają się w browarach. Ale dzisiaj technologia poszła do przodu, więc już nie korzysta się ze starszych rozwiązań, lecz wykorzystuje się zautomatyzowane maszyny. Ale na pewno możemy zaznaczyć, że sama produkcja piwa jest trochę złożona, nie jest tak prosto otrzymać smaczne piwo, z którego później możemy korzystać, zakupując go w sklepie.
Tak wiec owa produkcja piwa składa się z produkcji słodu, produkcji brzeczki, fermentacji brzeczki, leżakowania, dojrzewania piwa, filtracji piwa, jak i rozlewu piwa. Tak naprawdę są to wszystkie czynność do wykonania, ale są one naprawdę bardzo istotne i należy dokładnie podchodzić do wykonania każdej z nich, ponieważ w momencie jakiegoś błędu, całe piwo okaże się być złej jakości, a na pewno żaden browar nie chce sobie na to pozwolić. Dlatego inwestują oni w dobrej jakości maszyny (patrz www.blueberrybar.pl), ale nie tylko. Zwracają uwagę na jakość wody, jak i zakupywanych surowców, które także odgrywają rolę w piwie.

Bardzo istotna dla produkcji słodu jest dokładność i tak naprawdę jest ona istotna w każdej wykonywanej przez nas pracy.
To dzięki niej tworzone przez nas rzeczy są dobrze wykonywane. Tak samo jest podczas produkcji piwa, jeśli zwraca się dobrze uwagę na produkcję słodu, który zostaje następnie wykorzystany, to na pewno piwo będzie dobrej jakości. Co jest podstawowym surowcem do produkcji słodu? Jest nim wysiewany w okresie wiosennym dwurzędowy jęczmień jary. Następnie powstaje tak zwane słodowanie, to w ten sposób tworzy się słód browarny, który następnie zostaje poddany kiełkowaniu do określonego stadium, a następnie wysuszony. Co taki słód posiada? Na pewno związki białkowe, tłuszczowe, dekstryny i cukry. A cel takiego słodowanie, to uaktywnienie zjawisk fizjologicznych i fizykochemicznych. Warto wskazać, że sam proces produkcji słodu obejmuje 6 faz- mamy tu na myśli chociażby czyszczenie ziarna, sortowanie, moczenie, kiełkowanie, suszenie słodu mokrego, oddzielanie korzonków. Takie wszelkie zastosowane fazy są bardzo istotne w celu uzyskania prawidłowego słodu.