W piwie wykorzystuje się różne składniki, surowce w celu uzyskania wspaniałego smaku oraz aromatu.
Na pewno dla niejednego z nas zarówno smak, jak i aromat danego piwa, i nie tylko, ma znaczenie. Dlatego w browarach bierze się pod uwagę wiele czynników, które mogą poprawić jakość danych piw. Dzisiaj bardzo dobrym wyjściem okazują się maszyny zautomatyzowane, które mogą wyręczyć człowieka na wiele sposobów. W końcu dodatek do piwa może być tym, czym erotyka dla miłości. (poczytaj więcej na www.muzeumerotyki.com.pl). Poza tym istnieje obecnie wiele nowszych metod tworzenia piwa, które są szybsze, tańsze i skuteczniejsze.
Ale skupmy się na tych składnikach do piwa, które nieraz są stosowane do piw warzonych są one nieraz z innym dodatkiem, takim, jak przykład miód, owoce, zioła. Wtedy mają one wpływ na dany smak, jak i aromat, mówi się o nich, że są to piwa uznawane są za specjalne. Ale jest jeszcze inny sposób na wytworzenie piwa aromatycznego. Występuje to w momencie, kiedy różne, ciekawe dodatki, substancje aromatyczne. Na przykład, jak wcześniej wspomniane miodowe, czy imbirowe, cynamonowe, owocowe, kawowe dodaje się konkretnie do danego piwa, kiedy jest już stworzone.
Chyba najbardziej znanym dodatkiem jest ksylitol , czyli cukier brzozowy. Dodaje się go w celu otrzymania słodkiego piwa. Nie wnosi on poza słodyczą żadnych innych posmaków. Źródłem cukrów fermentowanych mogą być zaś: miód, melasa, syropy (np. o smaku coli), soki. Cukrem który jest czasami używany w piwowarstwie, a który jest niefermentowany przez drożdże jest cukier mleczny, czyli laktoza. Można ja spotkać jako dodatek do piw takich jak milk stout lub piw aromatyzowanych, specjalnych w celu nadania pewnej słodyczy piwu.
Z dodatków korzennych najczęściej spotykamy cynamon, imbir, pomarańcze czy goździki. Te ostatnie to jedna z najpopularniejszych i najczęściej dodawanych przypraw do grzańca. Aromat goździków jest wyrazisty i intensywnie korzenny. W połączeniu z ciepłym piwem dodatkowo przyjemnie rozgrzewa.