Zawartość alkoholu

fermentacjaJeśli mowa jest o zawartości alkoholu w danym piwie, to może być ona różna i wychodzi to z różnych faktów.
Na pewno wpływ na to ma klient, który jest wymagający. Dzisiaj społeczeństwo dzieli się na kilka grup i jedna lubują się w piwa mniej alkoholowych, natomiast inni przeciwnie. Zapewne to spowodowało, że występuje obecnie kilka podziałów piw, ze względu na zawartość alkoholu. Występują chociażby piwa pełno. Warto powiedzieć o nich, że one zawierają od 10% do 13% brzeczki słodowej przy maksymalnie 6,2% obj. alkoholu. W przypadku piw mocnych, to one posiadają stężenie brzeczki ponad 13% zawartości ekstraktu. Także występują piwa lekkie i w ich przypadku występuje 10% zawartość ekstraktu oraz 4,5% obj. alkoholu. Pod względem zawartości alkoholu rozróżniamy jeszcze jedną grupę, mniej znaną i lubianą- mowa tu o piwach bezalkoholowych, gdzie to zawartość alkoholu wynosi do 0,5%. Widzimy dokładnie, że zawartość alkoholu w piwie odgrywa znaczenie i to pod wieloma względami. Ma ona wpływ na charakter danego piwa, jego smak, jak i aromat, dlatego browarnicy zwracają na niego uwagę.

Skąd się bierze alkohol w piwie?

Alkohol w piwie powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej, która jest procesem biologicznym prowadzonym przez drożdże. Fermentacja alkoholowa to reakcja chemiczna, w której drożdże przekształcają cukry zawarte w składnikach słodowych piwa (zwykle z jęczmienia lub innych zbóż) w alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Proces ten zachodzi w kontrolowanych warunkach podczas produkcji piwa.

Oto, jak przebiega proces fermentacji alkoholowej w produkcji piwa:

  1. Zakotwiczanie Drożdży: Po gotowaniu i filtrowaniu brzeczki, czyli słodkiego płynu wytwarzanego poprzez gotowanie składników słodowych piwa (np. słodu jęczmiennego) w wodzie, brzeczka zostaje schłodzona do odpowiedniej temperatury. Następnie do brzeczki dodawane są drożdże piwowarskie.
  2. Fermentacja: Drożdże piwowarskie rozpoczynają proces fermentacji, podczas którego przekształcają cukry obecne w brzeczce w alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Ten etap trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od typu piwa i warunków fermentacji.
  3. Produkcja Alkoholu: W wyniku fermentacji, drożdże przekształcają glukozę i inne cukry zawarte w brzeczce w alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Alkohol jest produktem ubocznym tej reakcji chemicznej.
  4. Kontrola Procesu: W trakcie fermentacji kontroluje się temperaturę, ciśnienie i inne parametry, aby zapewnić optymalne warunki dla drożdży i zachowania pożądanych właściwości piwa.
  5. Dojrzewanie: Po zakończeniu fermentacji, piwo jest zazwyczaj pozostawiane do dojrzewania przez pewien czas. To pozwala na poprawę smaku, aromatu i innych cech piwa.
  6. Ostateczna Przetwarzanie: Po dojrzewaniu, piwo jest filtrowane, pasteryzowane (jeśli to konieczne) i butelkowane lub napełniane do kegów.

Warto zauważyć, że proces fermentacji alkoholowej jest naturalnym procesem biologicznym, który towarzyszy produkcji piwa od tysiącleci. Alkohol w piwie, choć nadaje mu charakterystyczny smak i efekty alkoholowe, powstaje jako produkt uboczny, a głównym celem procesu jest produkcja wyjątkowego napoju o różnorodnych aromatach i walorach smakowych.